dkms

Co 35 sekund ktoś na świecie słyszy okrutną diagnozę – nowotwór krwi. Jest to grupa chorób nowotworowych związanych z upośledzonym działaniem układu krwiotwórczego. Często jedyną drogą ratunku dla osób chorych jest przeszczep szpiku…

 
W związku z tym, 28 maja każdego roku organizowany jest Światowy Dzień Raka Krwi. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi oraz zachęcanie do regularnego poddawania się badaniom laboratoryjnym oraz lekarskim. W ramach akcji powstała strona internetowa, dzięki której dowiesz się jak można pomóc osobom chorym i wesprzeć działania Fundacji DKMS.
 

Czym są nowotwory krwi?

 

Powstają one na skutek patologii, do której dochodzi w układzie krwiotwórczym. Mogą atakować zarówno samą krew, jak również szpik kostny oraz układ limfatyczny. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, m.in. białaczkę.
Nieznane są jeszcze konkretne przyczyny powstawania raka krwi, jednak eksperci zwracają uwagę na pewne predyspozycje genetyczne, zakażenia wirusowe, osłabienie układu immunologicznego oraz czynniki fizyczne, biologiczne i chemiczne.
 
Objawy choroby?
 
Głównymi objawami nowotworów krwi jest ogólne osłabienie, bladość skóry, bóle gardła oraz brzucha. Często pojawiają się również gorączki oraz krwawienia z nosa. Zależą one od rodzaju nowotworu. Leczenie polega np. na podawaniu środków farmakologicznych, bądź przeszczepie szpiku kostnego. W niektórych przypadkach podaje się chorym chemioterapię. Decydując się na oddanie szpiku warto zapoznać się z wymaganiami, które należy spełnić, aby zapisać się do banku dawców.
Jakie badania w diagnostyce białaczki?
Pierwszym i niezbędnym krokiem w przypadku podejrzenia białaczki jest wizyta u lekarza rodzinnego. Wówczas oceni on na ile zgłaszane przez pacjenta objawy są niepokojące. Mowa tutaj m.in. o powiększonych węzłach chłonnych, naciekach na skórze i dziąsłach, bladości skóry, czy siniakach. Lekarz powinien zalecić badanie morfologiczne krwi, a następnie po ich analizie ewentualną diagnostykę szczegółową, m.in. tomografię komputerową, rezonans, badanie radiologiczne, a także  pobranie szpiku kostnego.

 

Inf. dkms.pl